Враца няма да тегли пари за висящи борчове
Община Враца не възнамерява да тегли кредит за погасяване на дългове, натрупани в последните три години. Това стана ясно от отговор на официално запитване, което „Враца днес” отправи наскоро към общинската администрация. Въпросът за задлъжнялостта на Враца бе изнесен в национален ефир и стана ясно, че в периода 2013-2016 г. „дупката” в бюджета е нараснала двойно. В момента тя възлиза на 2 млн. 800 хил. лв. По този показател врачанска община е сред най-бързо влошаващите се в страната, констатира в свой доклад финансовото министерство и препоръча спешни мерки за справяне с тревожната ситуация.
Според официалния отговор на нашето запитване растящият дефицит се дължи на т.нар. мостово финансиране на проекти. При него общината тегли кредит за изпълнение на дейностите по съответната процедура и впоследствие очаква превод на средства по оперативната програма, за да погаси поетия дълг. Тъй като размерът на заемите надвишава сериозно върнатите до момента суми, бюджетната дупка се е разширила в три последователни финансови години, отчитат от общината.
Цифрите сочат, че през 2013 г. получените от община Враца заеми са в размер на 2 млн. 320 хил. лв. и нищо от тях не е погасено. През следващата година поети нови дългове на стойност 4 млн. 678 хил. лв. От тях общината е погасила 2 млн. 995 хил. лв. През 2015 г. Враца взима нови заеми в размер на 2 млн. 696 хил. лв. От тях общината смогва да плати 1 млн. 453 хил. лв.
Експертите в местната администрация смятат, че необходимост от поемане на нов дълг може да възникне само, ако са налице мостови кредити и плащания по проекти, за които е отказано възстановяването на разходи от Оперативната програма. Дори тогава обаче тегленето на кредит не е най-добрият вариант, отбелязват от общината и посочват, че по-практичния вариант е дългът да се преструктурира в дългосрочен с решение на общинския съвет до размера на невъзстановените средства.
„До момента Община Враца обезпечава обслужването на поетия общински дълг и не се налага изработването на оздравителен финансов план”, декларират още в официалния отговор на нашето запитване общинските експерти.
2016-07-11 10:11:20
