Експериментът в Магура - ще възраждат ценния санаториум
Община Белоградчик има намерение да възроди отново санаториумът за лечение на болни от астма в пещера Магура, сподели кметът Боян Минков. Оказало се, че голяма част от посетителите на пещерата се интересували от експеримента със санаториума, който за кратко бил проведен там. Гидът споделил това на Минков и той разучил подробно за какво става въпрос.
„Проф. Борислав Тодоров, който по това време е лекар в Рабиша, започва един експеримент. Той се бил посветил на това да лекува хора в пещерата, тъй като установил, че може напълно да излекува болни от астма. Професорът работил 10 години над проекта си и през 1974 година получава одобрението на Министерството на здравеопазването. Държавата застава зад него и му позволява да докаже твърденията си за въздействието на микроклимата в пещерата върху болните. В рамките на две години той започва да лекува хора от астма. Всеки един от курсовете на проф. Тодоров продължавал 30 дни, като вкарвал пациентите си в пещерата за по 6-8 часа на ден и ги лекувал, без медикаменти. Под ръководството на проф. Борислав Тодоров са лекувани общо 220 човека.
Резултатът е, че 98% от хората са излекувани завинаги, само 2% от тях са се нуждаели от допълнителен курс на лечение. Експериментът продължава две години – успешен е, но натискът на фармацевтичните компании тогава и други фактори слагат край на този проект“, разказа кметът на Белоградчик.
По това време е екипа на професора е бил и д-р Николов, като млад лекар той е преглеждал пациентите в пещерата, а днес си спомня за невероятния ефект. Всички тези документи свързани с изследванията са при внучката на професора, която също е лекар. Минков открил внучката на професора и тя се съгласила да предостави всичко необходимо, за да бъде разкрит такъв санаториум и така да бъде продължено делото на фамилията й.
Хора от Канада, САЩ, Русия, Турция са я търсили да предаде всички документи и протоколи свързани с този експеримент, но тя е отказала. И до сега професорът посмъртно получава награди от цял свят. Лично Путин е връчил награда за постиженията на проф. Тодоров на дъщеря му и внучка му.
Такива експерименти се правят в Турция и в други пещери, но резултатите изобщо не могат да се доближат до тези които са постигнати в пещера Магура.
„Ние започваме да действаме стъпка по стъпка това нещо отново да се случи. И когато го направим за пещера Магура ще се говори в цял свят“, подчерта Минков.
В същото време от общината и тази година финансираха археологическите разкопки в пещерата, които разкриват нови факти за древните обитатели на този природен феномен. Финансирането е позволило в разкопките да се включат повече интердисциплинарни разследвания. Поканени са и учени от различни области, които да помагат в интерпретирането на находките.
2024-11-10 16:07:00