Врачанската математическа посрещна ученици от няколко държави
Екип Еразъм към ППМГ „Акад. Иван Ценов“ - Враца беше домакин на международна заключителна среща по проект „Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване“ по Ключова дейност 2 на Програма Еразъм+. Срещата се проведе от 27 до 30 октомври и насочи вниманието на домакините и гостите от училища в България, Португалия, Френска Гвиана и Белгия към проблемите на светлинното замърсяване. Врачанската гимназия е координатор на проекта. В продължение на 20 месеца четирите екипа изучаваха видовете светлинно замърсяване, неговите причинители, влиянието на прекомерната изкуствена светлина върху здравето на човека, биоразнообразието и астрономическите изследвания.
Координаторът на проекта, Калина Николова, и нейните колеги Пепа Павлова и Ани Павлова бяха подготвили разнообразна програма и съвместно с колегите си от партньорските училища и гост експерт представиха разнообразни тематични работилници, в които преплетоха научни факти и практически творчески задачи. Участващите над 40 ученици работиха по теми като:
-Методи за изследване на звездното небе, от използваните от древните арабски астрономи средства през делото на Коперник до съвременните дигитални инструменти - работилницата, изнесена в сътрудничество с Иво Джокин, ръководител на Общински център за извънучилищни дейности, с. Байкал, Обл. Плевен, запозна присъстващите с методи за измерване на разстоянията между небесните тела като астролабия и прост квадрант. Участниците имаха възможността на място да видят реално оборудване, използвано от космонавтите, космическа храна, космически изолационен материал и дори парче метеорит. Те направиха наблюдение на слънцето с телескоп и търсиха екзопланети с трансмисивен метод;
-“Магията на светлината” - участниците се запознаха с научни факти за северното сияние, физични понятия като слънчев вятър и магнитно поле, обясниха си защо сиянията възникват над полюсите и какво причинява различния им цвят, представиха легенди, разказващи интерпретациите за аврора в културите на инуитите, лапландските и скандинавските народи;
-„AstroSounds: вибриращи звезди“ – дейност със силно изразен научен характер, представена от белгийските партньори и преплитаща знания за физични явления с елементи на музиката. Участниците се потопиха в света на вибриращите звезди, като слушаха преобразуваните в звук магнитни полета, излъчвани от различни звезди, осъществиха експерименти с камертони и измериха честотата на вълните. Чрез измерване на спектъра от звуци учениците научиха, че всяка звезда, подобно на музикален инструмент, има свой собствен тембър, а в края на занятието синтезираха тембъра на някои звезди с помощта на онлайн платформата iMuSciCa;
- Работа с онлайн планетариум Stellarium, който позволява изследване на небесните тела от всяка точка на света, дори през деня или когато светлинното замърсяване пречи да се види красотата на звездното небе. Изследвайки пълния потенциал на приложението, учениците симулираха нощното небе на екрана на лаптоп, коригираха яркостта на звездите, за да имитират ефектите от светлинното замърсяване. Любопитен момент беше и запознаването с това как различни култури като древни египтяни и гърци са интерпретирали, назовавали и изобразявали съзвездията. Учениците изпълниха задача, състояща се от няколко предизвикателства: какво могат да наблюдават от дадено място през деня и как се променя небето през нощта, както и наблюдаване на промените в небето, когато придвижваме местоположението си към Северния полюс.
Френският екип сподели за влиянието на светлинното замърсяване върху биоразнообразието във Френска Гвиана – въпреки че нивата на светлинно замърсяване в отвъдморския департамент на Франция не са драстично високи, дивата природа е засегната от явлението. По време на семинара френските ученици приложиха игрови подход за споделяне на знания със своите връстници - те представиха създадена от тях настолна игра с въпроси относно светлинното замърсяване и въздействието му върху морските костенурки и други местни за Френска Гвиана представители на фауната. Пред присъстващите те споделиха и за дейността на Европейската космическа агенция, която се намира не територията на Френска Гвиана.
Участниците се включиха в кампанията „SOS Cagarro" на Регионалната дирекция за морски политики на Азорските острови, Регионалния секретариат за околната среда и изменението на климата и службите за природни паркове за спасяване на буревестниците, използващи Азорските острови като място за почивка по време на миграционните си полети над Атлантическия океан. Кампанията беше споделена от португалския екип, който покани всички участници да изработят информационни брошури с наученото, като впоследствие брошурите бяха представени на регионалните служби на Азорските острови.
По време на работната среща се състоя и наблюдение на звездното небе с телескоп. Дейността започна с проучване на видовете улични лампи в гр. Враца и измерване яркостта на уличното осветление с приложения като LUX, които използват вградените сензори на мобилните телефони. С приложението Protractor международният екип определи ъглите, под които светлината от уличните лампи пада върху осветените повърхности, а резултатите от своите наблюдения учениците записаха в работни листове. Най-интересната част от астро-вечерта бяха изучаването на съзвездията, урока как да намерим Полярната звезда, беседата за метеоритните потоци и фазите на Луната. Присъстващите научиха множество любопитни факти, както и важни правила за успешно наблюдение на звездите: подбиране на възможно най-тъмното открито място, адаптиране на очите към тъмнината, вредно влияние на светлината от мобилните телефони върху нощното ни виждане, превключване екрана на телефона в червено, за да се запази адаптацията на зрението към тъмнината, откриване разликата в цветовете на звездите и полезни правила като "Звездите блестят, планетите не", когато се опитваме да ги различим. Участниците коментираха и ползването на онлайн приложения, които помагат да се идентифицират небесни тела и сателити в реално време: Astrospheric, SkySafari и др.
Екипът на проекта към ППМГ „Акад. Иван Ценов“ отчита успеха на проекта. За разспространение на неговите резултати ще бъде издаден сборник с разработени от учителите тематични уроци, а партньорството преминава в нов проект на Програма Еразъм+, Ключова дейност 1 – Акредитация за училищно образование.
2024-11-18 09:33:06