Младежи от Мездра са пети в България на спортните игри по футбол

Отборът на ОУ „Христо Ботев“ - Мездра се класира на пето място в България във финалните състезания по Футбол 7 при момчетата V-VII клас от Ученическите спортни игри (УСИ) 2023/2024 г.

Във финалния турнир, който се проведе в Спортен комплекс „Арена Созопол“, взеха участие училищните отбори зонални първенци на 5-те зони в страната - северозападна, североизточна, югозападна, югоизточна и гр. София, и училищен отбор от общината домакин. Сред тях беше тимът на ОУ „Христо Ботев“ - първенец на северозападната зона, която обхваща областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.

В груповата фаза възпитаниците на треньора Стоян Стоянов и на учителя по физическо възпитание и спорт Слави Маринов отстъпиха с по 2:3 пред своите връстници от 104 ОУ „Захари Стоянов“ - София и от СУ „П. Р. Славейков“ - Добрич. За отбелязване е, че във втория мач „ботевци“ поведоха в резултата с 2:0, но 10-на минути преди края на срещата допуснаха пълен обрат, а с това и възможността да се класират за финала.

В двубоя за V-VI място мездренци разгромиха домакините oт СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Созопол с 10:0 и се наредиха на пето място сред най-добрите училищни отбори у нас в тази възраст.

Във финалния турнир ОУ „Христо Ботев“ игра в състав: Преслав Николаев, Марчело Атанасов, Петър Пановски, Мартин Йорданов, Борислав Цветков, Цветомир Караиванов, Константин Христов, Велян Костов, Емил Ценов, Владимир Георгиев (капитан на отбора) и Виктор Павлов. Поради заболяване не взе участие Теодор Георгиев.

Шампион на България стана ОУ „Душо Хаджидеков“ - Пловдив, което на финала победи СУ „П. Р. Славейков“ - Добрич с 4:1. На трето място, без да играят помежду си, се класираха ОУ „Св. Иван Рилски“ - Перник и 104 ОУ „Захари Стоянов“ - София. Голмайсторския приз заслужи Даниел Ангелов от ОУ „Св. Иван Рилски“ - Перник, отбелязал 6 точни попадения във финалния турнир.

Наградите на призьорите връчи кметът на община Созопол Тихомир Янакиев.

Петото място в България на момчетата V-VII клас на ОУ „Христо Ботев“ - Мездра е най-доброто представяне на училищен отбор по футбол от нашата община от повече от половин век насам. През 1973 г. тимът на СПТУ по МСС (с наставник Цветан Бончев) достига до финалите на Републиканското първенство за средношколци (тогавашният еквивалент на днешните УСИ) и се класира на четвърто място в страната, непосредствено след СПТУ „Карол Сверчевски“ - Пловдив, Техникум по механотехника - Гълъбово и Техникум по механотехника - Варна.