Винотур в Северозапада с вкус на Мискети и Рубин
От 16 до 18 октомври се проведе винен тур в Северозапада. Проявата е част от Международния ден на мавруда, който се чества на 26 октомври /Димитровден/ по инициатива на Българската асоциация на винените професионалисти /БАВП/ и се провежда под патронажа на министъра на туризма, с подкрепата на министерството на земеделието и общините София и Пловдив. Неслучайно тази година за инфотура е избран Северозападният регион, където избите наскоро се обединиха в сдружение „Дунавски винари“ и издадоха своя винена карта, в която вече са включени 20 производители и културни обекти. Група журналисти, заедно с члена на УС на БАВП Ивайло Катерски, имаше удоволствието да посети 11 изби в Северна и Централна България.
Виненият път във Врачанско започна с Винарна Типченица. Там журналистите бяха посрещнати от собственика Велин Джиджев и технолога Надя Минева.
„Типченица се намира в хълмистата, полупланинска част на Северозапада, като е била прочут пепиниерски център. Производството е стигнало 8 милиона пръчки. През 2003 г. възродихме тази дейност и достигнахме до 100 хиляди лози. През 2018 г. решихме да преминем към винопроизводство с акцент върху туризма. Лозята ни са на 600 м надморска височина. Те са върху глинести почви с пясъчен слой и високи нива на минерали, като по-хладния климат води до интересно развитие на ароматичния профил. Наша философия е да сме максимално щадящи към околната среда. Пионери сме в продажбата на вино в кегове, ползваме олекотени бутилки и минимална пластмаса. От около година изнасяме за Белгия и Германия, като участваме активно в международни винени конкурси и събития. Положителен факт е, че държавата става все по-активна в промоцията на българско вино, като предстоят такива в Дюселдорф и Сеул.“, споделя Велин Джиджев.
Енологът Надя Минева подчертава, че от българските сортове избата работи с Врачански Мискет и Рубин. Мискетът е богат на аромати, цветист и представителен за винарната като цяло.
"При нас Рубинът е с нотки на свежи червени плодове, с по-високи киселини. Дори отлежалото ни вино в дъб е пивко и може да се консумира целогодишно. 40 % от вината стареят в български, американски и френски дъб от 6 месеца до две години в специално климатизирана подземна изба. Имам голяма свобода за творчество и правя вина в малки партиди. Такива са Врачански мискет о барел, Оранжево вино от Врачански мискет. Така е и при Рубина, от който правим розе от рубин в дъб, бял рубин, бял рубин със совиньон блан, млад рубин, рубин с отлежаване в дъб, за да разкрием различните му лица. Вина безупречни и вълнуващи, в което се убедиха дегустиралите ги журналисти.
Община Мездра може да се похвали с още един модерен комплекс за винен туризъм. Тя е дело на размаха на предприемача Тони Йорданов. Идеята за собствена изба идва, след като купува ВЕЦ на гръцката граница и остава впечатлен от мелнишкото вино. Като истински патриот между Мелник и Мездра избира родния край. „През 2018 година започнахме проектиране. За две години успяхме да построим избата и хотела, а през 2021 г. направихме и първото ни вино. Засега избата разполага с 80 дка лозе с бели сортове. С името на Лало Гешев се свързват и първите успехи на вината на Шатони, които спечелиха медали от Балканския винен фестивал и Винария. Освен хотел Шатони, компанията разполага и с четизвездния Ариел в Мездра, в чийто ресторант се състоя многостепенна дегустация.
В изба Ахинора, носеща името на жената на хан Аспарух, в оряховското село Селановци ни посреща фина млада дама- енологът Антоанета Генова, която е френски възпитаник от Бордо. Тя представи пет вина от двата ароматни сорта, емблематични за този край- Врачански и Кайлъшки Мискет. Те са от реколта 2022 г. и са отлежали в бутилка, като идеята е вината да са тероарни и натурални. Вторите вина са от същите сортове, но от бутиковата серия „Равноденствие“. Те са направени от грозде, набрано по време на есенното равноденствие и следвайки естествения ритъм на природата. Те са без дрожди, без бистрители и нефилтрирани, само с малко сулфити. Мискетите, освен ароматния баланс, показват многопластовост във вкуса и не случайно Антоанета ще продължи да ги прави, вече в партиди до 1000 бутилки, заради бързата реализация.
Естествен завършек на дегустацията е полусладък Врачански мискет, получен при късен гроздобер. Виното наподобява стил Елзас от ароматни сортове, а скоро ще има такова и от Кайлъшкия мискет. „Имам вече пет кампании и всяка е коренно различна. Въпреки това българските сортове имат голям потенциал и аз ще продължа да експериментирам с тях. Умението на енолога е да използва това, което дава природата, по най-добрия начин“, уточнява Генова.
Само на няколко километра по надолу по поречието на Дунава се намира може би най-красивото лозе в България- Шато Бургозоне. В семейната винарна ни посрещат собствениците Еми, Светла и Стефан Маринови и главния технолог Емил Димитров. В ролята на гид е дъщерята Еми Маринова, която набързо разказва успешната история на избата от лозето до медалите на престижни винени конкурси. Професионалната дегустация на открито е в павилион Бел Вю, който се намира на хълм сред лозята и открива прекрасна гледка към масивите и остров Есперанто. „Продаваме на четири континента и няма клиент, който да не ни е посетил на място, за да види как работим. Наложихме се с постоянство в качество и вкуса на вината си от европейски сортове, сред които Шардоне, Вионие, Совиньон блан, Пино ноар. И след това нашите клиенти поискаха българските сортове. Първо ги предложихме като част от купажи с класически сортове. За първи път от реколта 2023 в серията „Колекшън“ ги представяме чистосортови. От белите избрахме Тамянка, която да не е с тежък аромат, а много елегантна. Изнасяме я за Япония и Холандия. Тази година виното получи златен медал от престижните награди G&G International Challenge, Франция 2024", споделя Еми Маринова. От червените сортове Бургозоне избират Гъзмата, заради подобието с Пино ноар и изключителния потенциал, оценен от Каролайн Гилби. Стилната дегустация продължава с Пино ноар, Марселан и Колекшън Ева-червен купаж от четири сорта, комбинирани с изискани хапки. Имената на вината Томас и Ева са на третото поколение Маринови, което е гаранция, че и към шатото ще се добави и многозвезден хотел, за да може почитателите на Бургозоне от целия свят да се докоснат до мястото, посочено от Бога за лозе, по думите на акад. Пенков.
Нов и модерен облик на лозарството в централна България създава Димитър Хараламбиев. Немският възпитаник залага на земеделие с фокус богатството на почвата като извор на благоденствие. „ Работим за почвата, за да даде жизненост и стабилност на лозата. Гледаме тревостой, който заораваме леко и не тровим ентимофауната. Пръчките също ги чупим вътре в редовете. Не тъпчем тревата, оптимизираме пръсканията до минимум. Тази биомаса е среда за всякакви организми. Когато в почвата ни трябва елемент, слагаме треви, които го фиксират. Например бобови за азот, а рапица или синап за калии и фосфор. Така елементът се усвоява отлично от корените на лозата. Не торим и не пръскаме. Имаме и във вертикала листна маса и екосистема на гора“, споделя Хараламбиев.
Тероарът на лозята „Дъбника“ и „Петърница“ са терасите на река Вит, където има пласт чакъл, която ги дренира и карст, който им дава изразителност. Засушаването през лятото прави добър сух гроздобер.
Впечатляващи при дегустацията са немският директен сорт Соларис, в който преобладават цитруси и свежест във вкуса, подходящ за все по-белите и леки храни, които консумираме. Второто безпестицидно вино е от Кайлъшки мискет, което дава облик на плевенския регион и след ултра клиър ферментация показва аромати на лек трендафил, мъхеста праскова и отлична свежест и сочност.
Впечатляващ е Рубинът на Хараламбиеви, от който може бързо да се прави вино в стил нов свят, но доста по-завършено от техните вина, заради бързото заобляне на танините. „Ако бяхме французи щяхме да садим рубин, но не сме“, признава енологът.
Дегустацията завършва с Каберне фран с награда от Дивино и интересен експеримент в стил Амароне, чиято тайна Хараламбиев не разкрива.
Винената обиколка в Северозапада показва, че винарите тук са направили огромна крачка напред, залагат успешно на българските сортове и не крият амбициите си да развиват винен туризъм, комбиниран с неподправената красота и чистата природа на Дунава и Балкана.
Иво Йорданов
#MAVRUDDAY
Instagram: https://www.instagram.com/international_mavrud_day/
Facebook page: https://www.facebook.com/InternationalMavrudDay
Website: https://www.mavrudday.com/
2024-10-27 10:59:55