След сигнал до премиера проверяват водопреносната мрежа в Сталийска махала

Спешна проверка на водоснабдителната система в ломското село Сталийска махала беше извършена от ВиК по разпореждане на Министерския съвет след постъпила жалба и подписка от местни жители. Сигналът е бил адресиран до министър-председателя и впоследствие насочен към Асоциацията по ВиК в Монтана за предприемане на необходимите действия. На 18 юни представители на АВиК – Монтана, ВиК оператора и областният управител Иван Каменов инспектираха помпената станция, която осигурява водоснабдяването на селото. Проверката е част от предприетите мерки за установяване на причините за недоволството на хората и изясняване на състоянието на водопреносната мрежа. След огледа е проведена работна среща с участието на кмета на населеното място, представители на община Лом и автора на жалбата. По време на разговорите от „ВиК“ ООД – Монтана са посочили, че немалка част от подписалите се под искането граждани имат непогасени задължения за консумирана вода. Освен това дружеството е изразило опасения за наличие на незаконни отклонения към водопроводната мрежа. За изясняване на ситуацията предстои допълнителна специализирана проверка. Ако бъдат установени нерегламентирани присъединявания, те ще бъдат премахнати незабавно, а срещу нарушителите ще бъдат предприети действия по закон. Паралелно с това АВиК – Монтана е поискала от Регионалната здравна инспекция да извърши спешен лабораторен анализ на водата от централното водоснабдяване в селото. Целта е да бъдат проверени твърденията в жалбата и да се гарантира сигурността на потребителите. От институциите уверяват, че случаят се следи отблизо и че след получаване на резултатите от лабораторните изследвания обществеността ще бъде своевременно информирана. Очакват се и конкретни мерки срещу всички, които са допринесли за нарушаване на целостта на водоснабдителната мрежа.
2026-06-23 14:05:25
