Заслужили медици от Монтана получиха плакети за юбилеите си

Заслужили медици от Монтана получиха плакети за юбилеите си

50 години лекарски стаж с грижа за най-малките пациенти на Монтана празнува днес педиатърът д-р Първан Кръстев. На 31 март през 1975 г. е първият му работен ден в детското отделение на областната болница. Тогава младият лекар работи едновременно като участъков доктор, а освен в болницата преглежда и на кабинет в поликлиниката. И днес на юбилейния си ден, 50 години по-късно той отново е на дежурство и се грижи за 20-те деца в отделението.

70-годишен житейски юбилей пък днес празнува и д-р Елена Симеонова от отделението по пулмология и фтизиатрия, близо 45 от които е посветила на пациентите с белодробни болести и туберкулоза.

Днес в празнична обстановка изпълнителният директор на МБАЛ-Монтана д-р Тони Тодоров връчи плакети за заслуги и изказа благодарност към двамата заслужили медици.

За половин век д-р Първан Кръстев е прегледал и лекувал над 600 хиляди пациенти, сочи впечатляващата му лична статистика. И днес помни дузината най-тежки случаи, когато буквално е изваждал от лапите на смъртта деца с много редки и тежки заболявания, благодарение на разпознатата навреме диагноза и започналото навременно правилно лечение. Например преди много години в Монтана той първи установил един от 7-те случая в страната на много рядката болест на Кавазаки, при която без правилното лечение последствията са тежки сърдечни последици и смърт при деца, а също и първият случай на отравяне в България с популярно тогава лекарство. Голямо предизвикателство в практиката му били и малките пациенти, развили пневмоцистна пневмония, но всички тези хора и днес са живи и здрави благодарение на д-р Кръстев. С отдаденост и самоотверженост в професията д-р Кръстев лично е дарявал над 30 пъти от собствената си кръв, за да спасява при спешни случаи свои малки пациенти. Как да ги оставя и да чакам, докато родителите намерят подходящ кръводарител, когато случаят изисква спешност, казва педиатърът д-р Кръстев, за когото професията е призвание. За това свое геройство е награден със златен медал по кръводаряване и със златен медал „Приятел на децата“.

Днес най-често лекува белодробни проблеми при децата. Според наблюденията му децата са все по-болни и от все по-малка, дори едномесечна възраст идват в отделението, а една от причините вижда в това, че се увеличава делът на много младите и непълнолетни майки, които не са подготвени да полагат грижи за деца.

В дългата си практика д-р Кръстев е автор на 60 статии в областта на детското здравеопазване, които са публикувани в научни издания. С научна работа по детска травматология е спечелил национален конкурс.

Днес при награждаването си днес д-р Кръстев заяви, че това не е финалът, а ще продължава да работи още, докато може. Неговите надежди са двама от четирите му внуци скоро да тръгнат по неговите стъпки и да станат също лекари, и то именно педиатри.

Д-р Елена Симеонова е в МБАЛ-Монтана от 22 септември 1980 г., когато постъпва на работа в така наречения туб-диспансер. Била е 25 години и началник на отделението. Това е второто по големина отделение в областната болница. През него минава много тежка патология, тежки пневмонии и други белодробни болести. По време на ковид епидемията лекарите в него буквално са нашите герои. Те изнесоха цялата тежест на лечението на  непознатата болест. „Много хора бяха спасени, за съжаление и някои не успяхме да спасим. Всички медици изкарахме поне по два пъти ковида, но никой не напусна, никой не се изплаши, всички останахме до пациентите си, което е равносилно на героизъм“, казва д-р Симеонова. Затова в плакета, връчен й от директора д-р Тодоров, пише: „ 45 години отдаденост в областта на пневмологията и фтизиатрията са вдъхновение за всички, които имат честта да работят с вас“. Докато съм в кондиция, ще продължавам да работя, каза юбилярката д-р Симеонова пред колеги и ръководството на тържеството.

 

 


1


2025-03-31 16:06:38