Дистанционно обучение в център за специална образователна подкрепа. Възможно ли е?

Дистанционно обучение в център за специална образователна подкрепа.  Възможно ли е?

Днешната ситуация на извънредно положение заради COVID-19 изправи учителската общност пред неподозирани предизвикателства. Вероятно си задавате въпроса дали и децата със специални образователни потребности и множество увреждания, които се обучават в център за специална образователна подкрепа /ЦСОП/ са включени в дистанционното обучение? За щастие то се случва, при това с голямо удоволствие за учениците и признателност от родителите. Част педагогическите специалисти споделят как осъществяват дейностите по допълнителната подкрепа в електронна среда.

Един от най-младите специални педагози Г. Н. изразява мнение, че дистанционното обучение има предимства, но и недостатъци. Предимство е индивидуалната работа с всяко дете в спокойна домашна атмосфера. Недостатък е, че липсва  „живата връзка” с учениците, което пък от своя страна доведе до много добра и честа  комуникация с родителите. Отнема повече от предполаганото време, предвид факта, че всяко дете е с индивидуална програма. Заедно обаче преодоляваме трудностите и постигаме доста добри резултати. С общи усилия от страна на деца, родител, специалист нещата се случват. Трудно е за тези деца в начален етап, които не могат без подкрепата на родителите си (нямат компютърни познания и умения). Ние,  учителите полагаме максимално усилия, подготвяме материали, за да се оказва реална допълнителна подкрепа - не просто да се отчита дейност. Провеждаме учебни занаятия по седмично разписание, като спазваме и междучасията, което прави детето ангажирано както в учебната среда на центъра.

С дистанционната допълнителна подкрепа се постигат резултати чрез доброто взаимодействие между специалисти - родители - ученици!

За включването в дистанционна допълнителна подкрепа споделя и Д.П., педагогически  специалист в професионалната  паралелка “Д-р Петър Берон“. Тя е подходила недоверчиво към дистанционното обучение, като изобщо не е вярвала, че този вид подкрепа от разстояние е възможен и приложим при нашите ученици със специални образователни потребности. Имала е много опасения и резерви, но въпреки това стартира още от първия ден. Единственото нещо, което я успокоява е,  че има добре изградени връзки с родителите. Знае, че без тяхната активна подкрепа, всичките й усилия биха били напразни. Тя мисли, че познава тези хора добре, разчита на тях и има някакви очаквания, но… Но в тяхно лице срещнала огромна, безусловна подкрепа и отговорно и сериозно отношение към обучението, при така създалата се ситуация. Месец по-късно, тя вече е напълно спокойна, защото знае, че с децата и родителите са се  превърнали в части на една добре смазана машина, която не би се спряла пред никакви трудности. Сега смело може да каже, че електронна дистанционна допълнителна подкрепа в професионалната паралелка се осъществява ефективно и с качество не по-лошо от присъствената форма. Но въпреки това, ежедневните  контакти с децата много й липсват и се надява скоро да се върне към предишния начин на работа.                                                                                                                                                                 Подготвя материалите си така, че да са преди всичко интересни за децата и съобразени с индивидуалните им възможности и потребности. В часовете се разглеждат  теми, актуални на ситуацията в момента като: Мерки за предпазване от коронавирус; Кога и защо трябва да използваме маски; Правила за безопасно поведение у дома; Хигиената в моята стая; Защо и как да проветряваме помещенията и др. В часовете по „Процеси и машини в шевната промишленост“ и учебна практика с ръчни бодове и помощ от родителите са  ушити така дефицитните в началото, а много необходими предпазни маски. На учениците се възлагат практически задачи, свързани с дейности от ежедневието като: гладене, сгъване и подреждане на различни видове облекла, пришиват копчета и др.

В часовете по изобразително изкуство и приложни изкуства работят с различни материали и техники: рисуване с гъба и вилица, апликиране, моделиране с пластилин и солено тесто. В помощ на родителите се включват и помощник на учителя.

Интерес предизвиква участието на ерготерапевта в дистанционното обучение. Наред със специалните педагози, логопед, психолог, допълнителна подкрепа в електронна среда оказва и ерготерапевт. Но как е възможна ерготерапия и при тези условия!? Ерготерапевтът може да помогне на деца със затруднения в изпълнението на една или повече дейности поради умствени или физически нарушения. Това се осъществява чрез развиване на способностите на детето, модифициране на дейността или промяна във физическата среда и обществените нагласи.

Ролята на ерготерапевта е да подпомага участието на учениците с множество увреждания в терапевтичните дейности – да поддържат необходимото внимание и да имат нужната концентрация за изпълнение на задачите. Да развиват необходимите зрително-моторни умения, захват на ученическите пособия, изграждане на социални умения и др.

Дейността на ерготерапевта успешно се включва в дистанционната допълнителна подкрепа. Подпомага учениците със СОП и техните родители за справяне със затруднения при изпълнението на дейности, които изискват фина моторика - рязане с ножица, рисуване и др., неустойчивост на вниманието и нарушена концентрация и координация „око - ръка“.

Много важна роля на ерготерапевта и напълно приложима в електронна среда е да ползва целия потенциал на детето и да го направи максимално автономно в ежедневието. Тази автономност се изразява в умения за самообслужване от всеки аспект на живота. В редица дейности, терапевта изгражда основни навици за самостоятелност. От това детето да държи с една ръка филия, а с другата да извършва правилни движения за намазване, до това да следва точна последователност от инструкции и пропорции да може само да приготви ястие. Други аспекти са запазването на добър външен вид -  в случая на повечето ни ученици да може само да се облече, да помогне при прибиране на пране и т.н. Разбира се, че всичко се случва с безусловната подкрепа на родителите. Въздействието на ерготерапевта стимулира  автоматизирането и практическото приложение на придобитите умения.

Успоредно с развитието на всички тези дейности, ерготерапевтът включва и затвърждава уменията във функционални задачи, изискващи работа с наученото в центъра. Пример - в един урок по математика за числата до 10 може чудесно да се включат в задачи, изискващи детето да отдели определен брой предмети или продукти от бита. Една инструкция в домашни условия към детето от вида на „Донеси 5 ябълки“ е чудесен пример за преноса от академичното към житейското знание и познание.

През изминалите седмици всички специалисти в ЦСОП успяват заедно, защото децата не се развиват сами по себе си, а само в системата „ДЕТЕ - ВЪЗРАСТЕН“. В условията на дистанционна допълнителна подкрепа  незаменими наши партньори са родителите. Целият педагогически екип изказва своята огромна благодарност към родителите/настойниците, лицата оказващи грижа на нашите ученици.

Комуникацията чрез електронните  ресурси - аудио и видео материали улесни децата и техните родители в образователния процес, направи ученето желано и допринесе в голяма степен за развитието на техните творчески способности.

Онлайн обучението дава възможност обучаемите своевременно да получават насоки по изучаваните предмети, консултации и подкрепа.   

Дистанционното обучение  в създалата се ситуация, се оказва ефективно средство не само за учене, но дава възможност и за практическото приложение на усвоени умения, така необходими в днешно време - боравене с компютър, телефон, интернет.

Екипът на ЦСОП „Д-р Петър Берон“ поздравява своите ученици и техните родители за положения труд и добри резултати. Вашите деца, скъпи родители, с дейността си и красотата, която творят всеки ден, доказаха, че са уникални и значими.

Весели Великденски празници!




2020-04-17 09:41:23