Радослав Найденов: Само добро желание нe стига за Берковица!

Радослав Найденов: Само добро желание на стига за Берковица!

 

Г-н Найденов, представете се за нашите читатели?

 - 49 годишен. Семеен с едно дете. Завършил съм Счетоводство и контрол, финансов мениджмънт – Магистър.

 

Кое ви мотивира да се кандидатирате за кмет на община Берковица?

 - На първо място опита, който имам. Той е натрупан през последните 12 години като заместник кмет на община Берковица и община Георги Дамяново. Благодарение на него съм отлично запознат с процедурите по кандидатстване по проекти и програми, разкриването на нови социални услуги, качественото изпълнение на инфраструктурни проекти, управлението на кризи. Смятам, че с този опит ще бъда най-полезен за родния си град и община.

 

Как оценявате изминалия управленски мандат?

 - Оценката я даваме всички ние като граждани на общината. Фактът, че има близо десет кандидатури за кмет на община Берковица, е достатъчно показателен за оценката към настоящото ръководство.

 

Какви са най-важните проблеми в общината според вас и как могат да бъдат решени?

  • Липса на стратегически инвеститори и перспектива за задържане на образованите млади хора да останат да живеят, работят и отглеждат децата си в община Берковица.
  • Стабилизиране на ВиК – Берковица, опазване и съхранение на водното богатство в подножието на Стара Планина и акумулиране на същото с цел минимизиране потреблението от хидровъзел Среченска бара с оглед стабилизиране на финансовото състояние на дружеството.
  • Липсата на лекари в МБАЛ – Берковица, нейният сграден фонд.
  • Липсата на критична инфраструктура за защита от наводненията.
  • Липсата на туристическа инфраструктура за реализиране потенциала на природни, културни и исторически дадености на община Берковица.

 

Нужни ли са инвеститори и как ще ги привличате?

 - До момента Берковица не е привлякла нито един ключов инвеститор. Първо да си отговорим на въпроса - ЗАЩО? Всяка криза представлява и възможност. Ограниченията, наложени от ковид кризата, преструктурира работните места и наложи „home office” като предпочитано работно място, което предизвика обратно движение от развитите градски центрове към по-малки населени места. Този тренд би дал стимул на Северозапада, защото това води до повишаване търсенето на имоти и тяхната цена, би ограничило запустяването на селата и като цяло би се повишило благосъстоянието на общината и би смекчило проблема със застаряващото население. Ролята на общината я виждам чрез осигуряване на стабилна и сигурна широколентова интернет връзка до малките населени места с цел реализиране на тази възможност.

Липсата на индустриална зона е ключова за липсата на интерес от страна на инвеститорите. Създаването й е първото ключово условие за бърза реакция при проявен интерес. Възможностите за развитието на такава аз ги виждам като искане от държавата на част от неизползваните имоти на бившето поделение за обучение на кучета в школата на гранични войски в гр.Берковица 10400. Обособяването и преотреждането на индустриална зона с прилежащите й комуникации, би повишило интереса на потенциални инвеститори на територията на общината.

През социализма Берковица беше индустриален град и част от сградния и производствен фонд все още е наличен. Имотите на ЦКС – Агрофока, терените на бившия завод Ком, ДИП, до който имаше изградена ЖП инфраструктура. Със собствениците на тези имоти общината трябва да е активната страна за преговори и възможности за стартиране на нови бизнес начинания на терените им.

 

 Берковица има огромен туристически потенциал, коя е правилната посока за развитието му?

 - Берковица е едно уникално кътче на България, в което са вплетени природа, култура и история. Пътят за развитие е в кооперирането на общините от Северозапада, с цел максимизиране придадения ефект от туризма и повишаване атрактивността на Северозапада. Ски, спа, пешеходния и екотуризъм рано или късно ще оживят цялата община.

 

Ще създадете ли условия за възраждане на традиционните отрасли като овощарството, планинското животновъдство, преработката на билки?

 - Освен отглеждането на традиционни за региона продукти - ягоди, малини и боровинки, в миналото имаше създадени хладилници, винарски изби, оранжерии, които затваряха кръга на производство, създаваха работни места и придаваха добавена стойност на произведената продукция. Бих се фокусирал в създаването на условия за възстановяването на преработващата промишленост.

 

Адекватно ли беше помогнато на хората след наводнението в Берковица?

 - Щом се стига до подпомагане на хората, пострадали от бедствието, значи превенцията не е била на нужното ниво.

 

Какво трябва да бъде направено в селата от общината?

 - Транспортна осигуреност. Контрол по изпълнението на договорите с превозвачите. Здравни кабинети по малките населени места. Осигуряване на адекватни социални услуги /патронаж, асистентска подкрепа, топъл обяд/ на допустимите групи и нуждаещи се лица.

 

Каква ще бъде предизборната ви кампания?

- Изцяло позитивна и в интерес на хората.

 

Защо на 29 октомври хората да гласуват за вас?

 - Само добро желание не стига за Берковица! Всичко се постига с много труд, опит, постоянство и отдаденост на каузата – Берковица!




2023-09-26 20:18:33