Психологът Теди Генова: Дарявайте децата с любов и уважение, пазете ги от телефоните!

Психологът Теди Генова: Дарявайте децата с любов и уважение, пазете ги от телефоните!

 Теди Генова е опитен психолог, редовен член на Дружеството на психолозите в България, а също така и специалист по ранно детско развитие. Преминала е 3-годишно обучение за системен фамилен и брачен консултант. През последните 15 години изцяло се развива и обучава в сферата на психологията, детското развитие и семейните взаимоотношения. 8 е била директор на социална услуга, а към момента упражнява самостоятелно дейността си в кабинет в Берковица и чрез онлайн консултации. В личен план е майка на преждевременно родени близначки, една от които със специфична вродена аномалия.

 

 Госпожо Генова, кой е най-големият проблем към момента в родителството?

 

Бих казала това, че родителите се намират в двете крайности на дадена права, в случая тази на предоставянето на най-добра и адекватна грижа за дадено дете. Част от тях желаят прекалено рано децата им да могат всичко и съответно предизвикват дадени процеси и умения да се случват по-рано от естествения им ход, а друга част от родителите пренебрегват индикации, които им подсказват, че детето им има нужда от допълнителна подкрепа.

 

Това води ли до проблеми от своя страна?

 

Да, много често води именно до това. Защото ако прекалено дълго се отлага диагностицирането на дадено дете и съответно осигуряване на работа със специалист, то състоянието се влошава, може да се наблюдава регрес, а и времето за наваксване в дадената сфера на развитие да се удължи и да изисква повече усилия. От своя страна „изпреварващите“ родители биха могли да рискуват физическото и двигателно развитие на детето, емоционалното му състояние и самооценка, да допринесат за когнитивно претоварване или за проблеми със социалното развитие.

 

 Наистина ли са толкова вредни екраните и използването им?

 

Най-краткият отговор е да, с уточнението, че те биха могли да се използват и за обучителни и развитийни цели, НО със сигурност прекомерната употреба на екрани и устройства е абсолютно вредна и „носи“ след себе си последствия. Да не говорим, че употребата им не трябва да започва преди 3-годишна възраст, а до 12-годишна възраст пък трябва да се свежда до 1 час на ден, но не наведнъж. Всеки сам може да види и прецени колко деца проговарят много по-късно или пък имат поведенчески проблеми именно заради прекалената употреба на екранни устройства.

 

Доколко са важни семейството и родителската среда за развитието на детето или всичко е просто характер?

 

Не просто са важни, а са изключително важни и това го доказват десетките проучвания и теории в областта. И ако преди години се е твърдяло, че гените вземат превес над значението на социалната среда, то към момента се потвърждава, че именно тя, родителката грижа, стилът на отглеждане са основни елементи и маркери, които ни дават основание да прогнозираме развитието и успеваемостта на едно дете и дали то ще се превърне в здрава и адаптивна личност.

 

 Какъв съвет бихте дали на родителите за финал на интервюто ни?

 

Бих се обърнала към всички хора и всички родители: Грижете се за психичното и емоционалното си здраве така, както бихте се погрижили за физическото си. Осигурете такава възможност и за децата си, защото това е най-добрата инвестиция за бъдещето им! А още повече - дарявайте децата си с любов, уважение и зачитане.

 

 За онлайн консултация с Теди Генова или запазване на час в кабинета в Берковица позвънете на телефон: 0899/540759

Потърсете Теди Генова и тук:

https://www.facebook.com/profile.php?id=61557880840430

 

 

 

 

 

 


2


2024-07-18 14:38:14