Може ли Враца да развива зимен туризъм - сагата “Пършевица”

Може ли Враца да развива зимен туризъм - сагата “Пършевица”

Развиването на зимния туризъм във Враца разбуни духовете от началото на годината, а причината за това за пореден път се оказа “ски пистата на Пършевица” и по-точно стопанисването на пистата, влека и хижата. Идеята, врачани и любителите на зимните спортове да се радват на хубави снежни писти, става от година на година все по-недостижима, а причините за това не са една и две.

Ентусиасти вече са водили разговори с Димитър Зоров, който по думите им е заявил готовност да ремонтира влека и трака. Определил е и месечен наем от 700 лева за хижата и пистата, като идеята му е двама-трима запалени планинари да се заемат със стопанисването. Именно това стопанисване се оказва големият препъни камък, тъй като това трябва да са хора, които имат други доходи, за да си позволят петък, събота и неделя за един-два месеца да поемат големия товар да стопанисват пистата и хижата. Сумата от 700 лв. е обаче за целогодишно наемане, което поставя на дневен ред това въпросните ентусиасти да имат план за развитие на туризъм през останалата част от годината.

Преди дни трябваше да се състои среща между всички дали заявка да помагат с каквото могат, за да се развие зимния туризъм на Пършевица, но в уречения ден и час на място не пристигнал почти никой.

Главният проблем тук, както в много други сфери, се оказват климатичните промени и липсата като цяло на зимен сезон в региона в последните години. Заради ниската височина на пистата и малко натрупалата снежна покривка се топи за дни. При обилен снеговалеж пък всяка година се появяват проблеми с електричеството, което от своя страна води до спиране на влека. Факт е обаче, че в последните години снежната покривка на пистата се задържа доста кратко и единственият вариант според скиорите е да се поставят оръдия за изкуствен сняг. Други обаче са на мнение, че дори такива оръдия няма да помогнат много за удължаването на сезона. Влекът е много стар и амортизиран и най-вероятно трябва да се подмени с нов, за което трябват много средства и хора, които разбират от това. В тази посока, който се наеме да стопанисва пистата, влека и хижата, трябва да има генерален план за привличане на туристи и през останалото време на годината. Реално в последните години снежната покривка на Пършевица се задържа около месец.

Другият голям проблем е цялостното състояние на съоръженията на пистите, които са за сериозен ремонт. Още никой не се е наел да изчисли колко средства ще трябват за обновяването им.  За да работят пистата и влека трябва да има и правоспособен персонал, както и да са минали проверка и технически надзор. Средства ще трябва да бъдат предвидени и за подобряване на базата на хижата, както и за персонал, който да я подържа и да предлага на туристите храна, напитки и място за почивка и нощувка.

Липсата на вода в Балкана прави цялостната картинка още по-сложна.

Факт е, че преди години пистата е била много атрактивна и е привличала скиори от близо и далеч, но тогава е била стопанисвана от бившето туристическо дружество “Веслец”. След обявяването му в несъстоятелност през 2014 година, първата продадена сграда, негова собственост е хижа “Пършевица”, която е придобита от тогавашното министерство на икономиката и енергетиката, в едно с прилежащия ски влек и Дома на Алпиниста.  След това земята и хижата е била продадена от съдия изпълнител, като в крайна сметка Димитър Зоров я купува от бургаски бизнесмен.

В момента обектът се стопанисва от видинчани, които обаче няма как да вложат баснословни суми за ремонти на големия влек, постоянно чупещия се трак и обновяване на хижата.

В доброто старо време “Пършевица” е била гордост за врачани. Имало е къде да се спи в нея – 43 места в стаи с 2, 3, 4 и 5 легла със санитарен възел на етажа, а на разположение на гостите е имало ресторант, зала за игри /билярд, дартс, футбол/, фитнес зала. Най-голямото й предимство обаче е било, че е близо до двете писти – малка и голяма.

Идеята зимният туризъм на “Пършевица” да се възроди от тук на сетне е в ръцете на врачани - да се намери инвеститор, който да бъде подкрепен от ентусиасти и цялото гражданско общество - за децата на Враца.

 




2025-01-19 12:10:14