Съветници искат мерки за закритите училища

Съветници искат мерки за закритите училища

Да се намери решение на един задълбочаващ се проблем през последните десетилетия -  съдбата на закритите държавни и общински училища в Република България в периода 1999 - 2024 г. С този призив – предложение излезе Общинският съвет във Враца. Документът е изпратен до Министерството на образованието, НСОРБ и врачанските депутати. По информация на Асоциацията на българските села от 1999 до 2021 г. броят на закритите училища е 1435. В периода 2003 - 2018 г. броят на закритите училища е 923, а само в област Враца през периода 2005 - 2012 г. са закрити или преобразувани 50 училища.

„Мрачната статистика е повече от показателна за мащабите на един от най-сериозните проблеми пред страната ни през последните три десетилетия, в случая касаещ и националната сигурност - демографският проблем. Няма да е пресилено да се каже, че в отделни региони на страната проблемът има катастрофални измерения. Финансовите измерения на всички активи на закритите, изоставени и рушащи се закрити училища, като сгради, прилежащи имоти, инфраструктура, вероятно имат десет цифрено изражение. Другото измерение, което не подлежи на оценяване, но е несъизмеримо по мащаба си, е етичното измерение на проблема. В огромната си част вече закритите училища са изграждани през последното столетие от нашите предшественици с дарения в имоти, средства, материали, труд и колосална енергия, воля и най-вече с огромна надежда за бъдещ просперитет на следващите поколения, какъвто само образованието може да подсигури. Образованието е фундаментална ценност във вековната ни национална ценностна система. Уникален пример за това е изграждането само за три години в периода 1920 – 1923 г.  на 1115 училища в малките селища в цялата страна.

Днес всички сме виждали и виждаме закрити училища. Няма по тъжна и страшна картина от полуразрушена и обрасла в храсти сграда на закрито училище, с въргалящи се в прахоляка портрети на националните ни герои и будители. Ние сме поколението, което трябва да покаже уважение към съзидателните дела на предците ни и да остави послание за поколенията след нас, че образованието е непреходна ценност. За това предлагаме и вариант/и за решение. Това е само предложение, което може и трябва да бъде внимателно обмислено, надграждано и рационализирано до възможност за ефективно решение на проблема.“, се казва в документът на Общинският съвет.

По този повод от местния парламент предлагат под егидата на МОН да бъде сформиран екип от експерти от МОН, НСОРБ и независими експерти, който да предложи възможности, при които държавата, общините, неправителствения сектор, европейски партньори и всички съпричастни към проблема да обединим усилия за осигуряване на финансов, експертен и административен ресурс за обезпечаване на дългосрочна Национална програма за стопанисване и управление на закритите училища в Република България. В единен регистър да бъдат картотекирани всички закрити училища с експертна оценка на настоящето им състояние, налична инфраструктура и възможности за бъдещо приложение. Разпореждането с тези имоти е и възможност в бюджетите на общините да се влее солиден финансов ресурс. След експертна оценка и където е възможно с минимални средства и съфинансиране от страна на общините, да се стопира рушенето на сградния фонд и се подсигурят възможности за поддръжката му до намиране варианти на бъдещото им приложение. Ако е необходимо, да бъде оптимизирана нормативната уредба за улеснено разпореждане от общините/държавата на активите на закритите училища при максимална прозрачност и съпричастност на местните общности като наследници на реално създалите тези училища.




2025-03-17 10:31:51