Българско откритие, прочуто в цял свят представиха във Враца
Академик Никола Съботинов представи българското откритие лазер с пари на меден бромид по време на събитие във Враца, организирано от Дом на науката и техниката.
Вече 50 години лазерът влиза в употреба в сфери като медицината, астрономията, изследването на атмосферата и на морето и др.
Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г.Той е плод на много изследвания. Патентован е.
Лазерът с пари на меден бромид достига своето комерсиално развитие най-напред в България. Днес той се произвежда от българската фирма “Пулслайт” и от фирмите “Норселд” в Австралия, и от “Бизон” в Република Корея. Използва се в медицината, в индустрията за прецизна обработка на материали, в лазерната локация и навигацията, за лазерни дисплеи, за изследване на морската вода и за други изследвания.
“Лазерът с пари на меден бромид на практика се явява нов ниско температурен вариант на лазера с медни пари. Интересното беше, че лазерът заработи при температура на активната среда от 500 градуса по Целзий – или с 1000 градуса по-ниска от тази на чистата мед. Това е същността на изобретението ни”, обясни акад. Никола Съботинов.
Приложението на лазера с пари на меден бромид е свързано с изходната мощност. Може да се ползва в медицината и дерматологията. Практически е за отстраняването на кожни дефекти, при заболявания на кожата, за изчистване на пигментации и на татуировки. В естетичната медицина приложението на лазера с пари на меден бромид е много сериозно, каза акад. Съботинов.
В астрономията лазерният лъч се използва за корекция на оптиката на телескопите.
“Лазерът с пари на меден бромид излъчва две дължини на вълните – едната е жълта, а другата е зелена. Зелената вълна може да прониква във водата и може да се използва за подводни наблюдения, за измерване на морското дъно, за плуващи във водата предмети”, обясни акад. Съботинов.
Пътят на изобретението е описан в книгата “Лазерът” от акад. Никола Съботинов. Представянето на изобретението, което има вече 50-годишна история изгледаха ученици от няколко врачански училища. Те се впечатлиха, че нещо направено в България се изпозлва на практика в безброй много държави.
2025-04-08 08:47:41