Кабинетът с програма за набиране и обучение на кадри в държавната ядрена енергетика


Министерски съвет взе решение за създаване на специална работна група от министри, която трябва да се подготви за това 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ не само да бъдат изградени, а да бъдат подсигурени предварително с инфраструктура, с която да бъдат докарани, с развитие на региона от екологична гледна точка. Централна тема днес е и обезпечаването на кадри. Инвестицията в нови мощности на територията на „Козлодуй“ е нещо страхотно, но по-важното в случая е развитието на кадрите, на младите хора, в които ще инвестираме, които да започнат работа там. Това заяви от АЕЦ „Козлодуй“ министърът на енергетиката Жечо Станков. Той уточни, че ще бъде изготвена десетгодишна програма с необходимите конкретни кадри година по година, които ще им бъдат необходими за строителството на 7-и и 8-и блок и за цялата инфраструктура в региона, за да може със съвместни усилия да бъде разработена от МОН програма, която да подпомогне този процес. „Сега е правилният момент, защото въвеждането на 7-и блок се очаква през 2033-2034 г., което означава, че има достатъчен период от време, в което да бъдат „ковани“ тези кадри“, обясни той и се обърна към младите хора: „Нека дадем шанс на всеки един от тях да се превърне в енергийния експерт, който е на световно ниво. Наша задача е да му подадем ръка ида му покажем пътя, а негово решение е това да се случи.“ По думите му за последните 5 години като стипендии до децата са достигнали около 600 000 лв.: „Трябва детайлна стратегия. Всяка година през лятото студенти присъстват на място в централата. За съжаление, 76 човека са необходими на държавната ядрена енергетика, за да запълни щата си и да сме напълно обезпечени.“
Образователният министър Красимир Вълчев допълни: „Приоритетно ще включваме училището в Козлодуй в приоритетната програма на МОН, за да се подобри материалната му база. В следващите десет години тук ще бъде най-голямата и стратегическа инвестиция в България. Повече от задължени сме да реагираме с всички инструменти на политиката да обезпечим тази инвестиция със специалисти.“ „Най-проблемните професионални направления откъм търсене като ядрена енергетика и хидроинженерство сме ги направили безплатни. Стимулираме с допълнителни стипендии, които са средно 150 лв. Ще направим стипендии от 1000 лв., за да дадем ясен сигнал от държавата, че това е важно“, каза още той.
„Базовият проблем е в склонността за учене на математика и природни науки. Има и поколенчески проблем, който се дължи на технологиите. Тук ще имаме едни от най-високодоходните места, а ако ги подкрепим със стипендия, това ще се случи“, убеден е Вълчев.
Министър Станков е дал задача на изпълнителните директори на дружествата до края на следващата седмица да има план, в който да се вижда колко и какви бройки са необходими.
2025-04-09 07:27:21