Кметът Калин Каменов: Враца има огромен потенциал и тук има смисъл да се работи и живее

Кметът на Враца Калин Каменов: Враца има огромен потенциал и тук има смисъл да се работи и живее

Г-н Каменов, по време на Ботевите дни цяла България ще гледа към Враца, какви са новите неща, които успяхте да реализирате последната една година в общината?

- Ботеви дни е едно от големите събития за Враца, тъй като градът ни, макар и за седмица,  се превръща в родолюбивата столица на България. Това е и причината с моя екип да се стремим всяка година в културната програма, посветена на подвига на Христо Ботев и неговата чета, да има различни събития и инициативи, които да провокират жителите и гостите на града.

Едно от големите предизвикателства в последните месеци бе реставрацията на паметника на Христо Ботев и архитектурния ансамбъл, намиращ се на едноименния площад. Радвам се, че един от символите на нашия град вече си е на мястото - напълно обновен.

От началото на годината постигнахме още една важна стъпка в посока екология и опазване на околната среда - градският транспорт на Враца разполага с 6 чисто нови електробуси, които ще обслужват линиите до селата. Превозните средства ще бъдат въведени в експлоатация до месец. С реализацията на съвместния проект на Враца и Монтана, градът ни е сред първите общини в Югоизточна Европа, преминаващи изцяло на електрически градски транспорт, както за общинския център, така и за селата.

Едно от големите постижения през настоящата година е, че не само си поставихме амбициозната цел Враца да бъде Фестивална столица на България, но и предприехме първите важни стъпки към постигането на тази цел. Към момента имаме портфолио с над 80 фестивала и стотици събития, които ще се реализират до края на 2025 година във Враца.

 

Градът се превръща във фестивална столица, какви са целите, които си поставяте с предстоящата богата културна програма?

- Основната цел на това Враца да бъде Фестивалната столица на България е да направим така, че градът ни да бъде сочен като добър пример. Нещо повече - с реализирането на мащабни събития, фестивали и инициативи ние ще привлечем не само туристи от цялата страна и чужбина, но и потенциални инвеститори.

Стремим се всяка седмица в града ни да има тематични събития, а уикендите да се провеждат различни фестивали. Успоредно с това водим активни разговори с представители на националните медии за сътрудничество, както и с водещи компании, които да популяризират нашата работа. Утвърждавайки Враца като фестивалната столица на България, ще осигурим целогодишна заетост на хотели, ресторанти и заведения в града и региона. Към момента се разработва и  дигитална платформа, чрез която да популяризираме предоставяните услуги от туристическия бранш в града.

Радвам се, че и местният бизнес във Враца подкрепя идеята за утвърждаване на града като фестивалната столица на България. В началото на 2025 година направихме среща с над 100 предприемачи – хотелиери, ресторантьори, собственици на заведения и представители на туристически компании, които изразиха своята подкрепа.

 

Имате ли други идеи за развитие на туризма в региона?

- Позиционирането на Враца като фестивална столица на България неизменно ще доведе и до развитие на туризма не само в града, но в региона. Вече си партнираме с Министерството на туризма за изграждането на устойчив модел за партньорство между държавата и местната власт в популяризирането на туризма в отделните региони на страната. С министър Боршош обсъдихме визията за бъдещото развитие на града – с икономика, която се опира на туризма и нов маркетингов бранд, който ще позиционира Враца като "Фестивалната столица на България".

Радвам се, че министерството на туризма ще подкрепи тази визия и ще бъде верен партньор на всяка община, която има ясна концепция какъв туризъм иска да развива. Враца ще бъде включена като туристическа дестинация в дигиталната реклама – част от кампания на националния туристически портал VisitBulgaria.com.

Надявам се регионът да привлече по-големи и чуждестранни инвеститори, тъй като освен с фестивален туризъм, градът има потенциал за развитие на туризъм, базиран на приключения.

 

Напредват ли дейностите, свързани с бъдещия ЦЕРНН?

- Основен приоритет за мен и моя екип през настоящия мандат е реализирането на проекта за изграждане на Център за енергийно развитие и нови науки. Към момента зад идеята за ЦЕРНН застанаха официално Министерство на науката и образованието, Министерство на енергетиката, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Технически университет - София, Висше училище по телекомуникации и пощи, АЕЦ "Козлодуй" ЕАД, Български енергиен холдинг, Електроенергиен системен оператор, ДП "РАО", Българска асоциация на софтуерните компании, Сдружение "Враца софтуер общество" и Фондация "Заедно в час”.

За нас е изключително важно, че от образователното министерство препотвърдиха подкрепата си за проекта, като министър Вълчев бе категоричен, че успешната реализация на проекта за ЦЕРНН ще осигури развитие не само за Враца, но и за Северозападна България. 

За повишаване резултатите по математика на врачанските ученици във Враца вече работи и Общинска академия по математика. След три години част от тези ученици ще могат да станат и първият випуск на бъдещата Регионална гимназия по енергетика и високи технологии, която също ще бъде част от ЦЕРНН.

В началото на месец май представихме проекта и в Европейския парламент, където проведохме работни срещи с българските представители в него, с които обсъдихме възможностите за европейско финансиране, включване в транснационални партньорства и подкрепа за ключовата инфраструктура в Северозападния регион.

През следващите месеци ще бъдат активизирани партньорства и подготвени конкретни стъпки за реализиране на Центъра за енергийно развитие и нови науки. Сред задачите за тази година са: включване на още деца в академията; завършване на ремонта на залата, в която академията се помещава; уточняване на специалностите и учебните направления в центъра; детайлно проектиране на кампуса в ЦЕРНН, на залите и учебните му пространства; изграждане на партньорства с индустрията и осигуряване на необходимите инвестиции.

Получавате похвали и критики за работата си, какво ви мотивира да продължавате да работите за развитието на Враца?

- Като кмет на Враца приемам както похвалите, така и критиките – и двете са важна част от работата ми и отговорността, която нося пред хората на този град. Похвалите показват, че сме на прав път, но критиките ми напомнят, че винаги има още какво да се направи. Мотивацията ми идва най-вече от хората – от децата, които искат по-добро образование и бъдеще тук, от възрастните, които заслужават спокойствие и сигурност, и от младите, които търсят възможности да се развиват, без да напускат родния си град.

Враца има огромен потенциал – природен, културен, икономически – и аз вярвам, че с постоянство, диалог и работа можем да превърнем града ни в по-добро място за живеене. Всяка промяна изисква време и търпение, но най-голямата ми цел е хората на Враца да усещат, че гласът им се чува, че усилията ни дават резултат и че тук има смисъл да се остане и да се живее.

 

 

 




2025-06-01 07:50:51