Диригент разкритикува държавната културна политика в края на тържествен концерт


С призив за тишина и думи, които са достатъчно силни, за да пробудят размисъл у мнозина завърши тържественият концерт на 1 юни. На сцената диригентът на Симфониета-Враца Христо Павлов разкритикува държавната културна политика, която липсва от десетилетия пред погледа на ресорния министър Мариан Бачев и официалните гости на града.
Павлов прочете част от партитурата на последното произведение в програмата Хор из операта „Набуко“ от Верди, което бе изпълнено с участието на „Софийски фестивален хор“. Той помоли публиката за тишина и с изключителен финес разкритикува държавната културна политика.
„Текстът на този хор ме провокира учтиво да ви помоля да не аплодирате след края на това изпълнение. За да насочим мислените си аплодисменти към днешните, към следващите и по-следващите участници в законодателната и изпълнителната част. Които не от днес, вчера или онзи ден комуникират с хората на изкуството или с мълчание или по-лошо - с думи, които не значат нищо! Разбира се и с постоянни финансови рестрикции!
Не става дума за политика, не се обърквайте. Става дума за държавната културна политика, която липсва от много десетилетия, почти откакто се помня. Тъй като сме свикнали на тишина не само от тях, а защото изкуството се ражда, случва се и умира в тишина, бихме искали да завършим този концерт в тишина, тъй като тя дава по-добра среда за мислите ни.
Да помислим за това, че днешният ден още утре се превръща в минало и всичко, което реално оставяме на бъдещите поколения е само и единствено културното наследство – произведения на изкуството, културата, науката. Каквото и да правим днес, това и ще знаят за нас всички бъдещи поколения. Нека да не им оставяме спомени без такива концерти.
Културните институти, колегите ни от Българското национално радио, съставите, независимите артисти – вярвам, че отново ще намерим път, може би с цената на по-малко оставено наследство, както не веднъж се е случвало. Но ако ние не говорим за това, не питаме, не изискваме, не само помагаме, но и ставаме съучастници. Може да има много обсъждания, да се намират нови факти и различни оценки за живота и делото на всеки революционер например. Вероятно е и нормално да има такива различни ракурси, но няма и не е имало спорове по отношение на наследената култура, тъй както никога не е имало и за оставеното ни писмено слово от Христо Ботев“, заяви Христо Павлов.
Богатият репертоар на тържествения концерт по случай празника на Враца бе съставен от класически и патриотични произведения, а сред известните солисти, които излязоха на сцената бяха Марио Николов и Стефани Кръстева-Павлова.
2025-06-03 17:22:56