Читалището във Вършец чества 125 години с богата програма

Читалището във Вършец чества 125 години с богата програма

Народно читалище „Христо Ботев – 1900“-Вършец чества на 4-ти юни 125 години от създаването си, съобщи секретарят на културната институция Дияна Паскалева. 

Богатата програма на читалището, с председател Алекси Алексов, стартира на 4-ти юни от 17.30 часа с откриване на изложба, която е подготвена от Държавен архив-Монтана. На табла във фоайето ще бъдат представени моменти от създаването на читалището до сега. След откриването на изложбата е подготвен голям концерт с участието на всички самодейни състави, фолклорният изпълнител Светлин Миланов и танцова формация „Стрешер“ от Горно Озирово. 

По време на честването ще бъдат раздадени плакети на бивши секретари и председатели на културната институция от 2000-та година насам, на почетните членове и на хора, работили през годините за читалището. Наградени ще бъдат и всички групи.

Програмата продължава на 13-ти юни с театралната постановка „Горката Франция“, а на 20-ти юни читалищата от областта ще гостуват на НЧ „Христо Ботев – 1900“ на откритата сцена.

Финалът ще бъде  поставен на 27-ми юни с „Празнична хоротека“ с фолклорните клубове „Вършец“ и „Танцувай за здраве“-Берковица в центъра на курортния град.

В момента в читалището има 10 действащи групи - два детски мажоретни състава с ръководител Невена Стоянова, като са разделени на две групи. Детски танцов състав „Пламъче“ също е с ръководител Невена Стоянова, фолклорен клуб „Вършец“ с ръководител Марин Маринов. Най-новата група на читалището е етно рок група „Вършец“ с ръководител Димо Филипов, който е от Враца и всеки вторник организира репетиции на групата. Част от читалището е танцов състав „Фолклорна китка“ с ръководител Невена Стоянова, който е вече на 20 години, както и мъжки хор „Българи“ с ръководител Велислав Таралански, който ръководи и групата за стари градски песни. Театралната група „Медека“ с ръководител Даниела Лилова е също част от читалището, като в последно време печелят симпатиите на публиката с театралната им постановка „Щастливо семейство“.

Основателите на читалището са били 17 човека, които са решили, че в тогавашно село Вършец има нужда от такова учреждение, което да подържа буден духа на българите. След много перипети на 4-ти юни 1900 година основават читалището, като за патрон си избират Христо Ботев. Малко по-късно правят и знаме на читалището което е българският трикольор с лика на Ботев. През 1901 година е приет първият устав на читалището, който е утвърдена от министъра на народното просвещение, но читалището си няма свой дом. Първоначално е в една стая от училището, която е тясна, като в този момент си служи и с печатано училището. След което започват да го местят в различни къщи. Накрая решават, че ще построят една барака близо до минералните бани, която ще служи за читалня. През 1904 година всъщност започва да се развива и театралната дейност, която е най-старата дейност на читалището, паралелно с библиотечното дело - вестници и списания. Едва през 1934 година ръководството решава, че трябва да се направи нещо да се построи някаква сграда. Тогава хората с доброволен труд започват строежа на сегашната сграда, като пари е взимал единствено майсторът. През 1937 година е открита сегашната сграда – домът на читалището, в което има всички необходими помещения – гримьорни, сцена и други.

С годините дейността постоянно се развива, като театралната група е правила по няколко постановки едновременно. Голяма посещаемост е имала и библиотеката към културната институция, както и към духовия оркестър, който е създаден през 1949 година, а през 1952 година се сформира и певческият хор.

Голям успех имат и сформираните певчески хорове за руски песни с диригент Петър Ганев. Те са печелили много медали при изявите си, като в един момент читалището става на трето място в страната по дейност.

 




2025-06-03 16:34:51