Проф. Баки Хюсеинов: Всички хора трябва да бъдат равнопоставени!

Проф. Баки Хюсеинов: Всички хора трябва да бъдат равнопоставени!

За работата на Комисията за защита от дискриминация разговаряме с проф. Баки Хюсеинов, който е член на организацията. По думите му сигналите до комисията намаляват, а хората могат да разчитат на 24 областни  регионални представители.

 

 

С какво се занимава Комисията за защита от дискриминация?

 

КЗД се занимава с правораздавателна дейност, където включваме преписки, разглеждане на жалби и сигнали, събиране на доказателства и постановяване на решение. Съставът на комисията дава задължително предписание и санкционира граждани, които са дискриминирали определени субекти. Особено важна е превантивната дейност на комисията, където ние организираме семинари, конференции, обучения на различни държавни институции-министерства, агенции, областни управи, общини, органи на местната власт. Целта е да минимизираме дискриминацията, да я хванем в зародиш. Най-често срещана е дискриминацията по повод правото на труд и ние искаме да променим това. Всички хора трябва равнопоставено да участват във всички сфери на обществения живот, да имат нормален социално-културен живот.

 

Какъв е българският закон за защита от дискриминация?

 

За разлика от други държави, ние имаме един много добър закон за защита от дискриминация. Това се цени от Европейския съюз. Например в Нидерландия няма глава санкции. При нас нарушителите могат да бъдат санкционирани. Ако продължават да не изпълняват нашите решения, може повторно да им се наложи санкция.

 

Кои са признаците на дискриминация според закона?

 

Работим по различните признаци на дискриминация,        които са 19. Сред тях са раса, етническа принадлежност, сексуална ориентация, право на труд, политическа и синдикална дискриминация и др. Освен по закона, има и още признаци в различните директиви и по тях комисията също може да се произнесе с решение.

 

По кои признаците имате най-много жалби?

 

КЗД е единствен орган по равенство и квазисъдебна юрисдикция. Нашите решения могат да бъдат обжалвани пред Административните съдилища.

Най-много жалби има по признака право на труд. Когато кандидатстват за работа или започват работа, когато напускат работа. Това е големият процент сигнали при нас. Работодателите често бъркат по отношение критериите за назначаване. Вярно е, че се търси квалифицирана и образована работна ръка, езикова култура, но когато са заложени признаци за неравнопоставеност, ние сме сезирани. Има дискриминация и по отношение условията на труд, работната среда, възнаграждения при равни други условия. Икономическите субекти трябва да разберат, че всички хора трябва да бъдат равнопоставени и да се балансират нещата.

 

Намаляват ли случаите на сезиране на комисията?

 

Случаите намаляват и аз го отдавам на това, че КЗД има 24областни  регионални представители. Те се срещат с хората, правят приемни, с неправителствения сектор и оказват помощ на жертвите. Гражданите знаят, че не трябва да се допуска дискриминация, че има орган, който следи за това и се съобразяват.

 

Какви очаквате да са резултатите от европейския проект, който стартирахте от Враца?

 

Това е много важен проект. При него ще се срещнем с регионалните държавни и общински власти, с икономически субекти на кръгли маси и те ще бъдат информирани какви са техните права и задължения. Нашата цел е да има повече хора на пазара на труда, защото имаме негативни тенденции по отношение на демографската политика.

 

Интервю на Иво Йорданов

 




2025-07-09 11:22:12