Направиха среща за кулския диалект и творчеството на двама писатели

Направиха среща за кулския диалект и творчеството на двама писатели

В Кула се проведе вечер, посветена на местния говор и литературното наследство на града, която събра жители, общественици и почитатели на северозападната култура. Инициативата на фондация „Раздумка на седянка“ постави акцент върху съхраняването на кулския диалект и паметта за творчеството на писателите Емил Дичев и Йордан Йончев.

Събитието премина в атмосфера на спомени, разговори и разкази за хората, оставили следа в духовния живот на Кула. В началото Силвия Христова говори за силата на словото и за онези личности, които продължават да присъстват сред хората чрез творчеството и делата си. По думите ѝ именно такива автори успяват да останат живи в обществената памет чрез стиховете, прозата и историите, които са оставили след себе си.

Сред гостите бе и Иванка Велкова – дългогодишен педагог и общественик, която подчерта необходимостта младите поколения да бъдат насърчавани да пазят местния език и културна идентичност. Тя припомни, че идеята за Кулския поетичен панаир е тръгнала именно от Йордан Йончев, а по-късно е получила подкрепата и развитието на Емил Дичев.

Организаторът Незабравка Христова обърна внимание на значението на кулския речник като ценна част от местното наследство. Тя изрази надежда традицията на поетичния панаир да бъде възродена и да се превърне отново в емблема на духовния живот в града. Според нея трудът на Емил Дичев заслужава широко обществено признание заради приноса му към историята и културата на региона.

По време на срещата бяха споделени и интересни примери от местния говор, които показват богатството и своеобразието на диалекта. Част от присъстващите разказаха как още преди десетилетия издаването на Кулския речник е предизвикало огромен интерес сред хората в района.

Анелия Гешева, която също е сред организаторите, отбеляза, че автентичният диалект постепенно се губи и все по-малко хора го използват в чистия му вид. Именно затова подобни инициативи имат важна роля за съхраняването на езиковата памет и местните традиции.

В рамките на вечерта бяха разказани множество истории за Йордан Йончев и Емил Дичев, както и любопитни случки от живота им.


2
3


2026-05-12 09:28:04