Уникалната пещера „Венеца“ е отново отворена за посетители

Уникалната пещера „Венеца“ е отново отворена за посетители

Природният феномен пещера „Венеца“ отново приема своите посетители. Тя се намира на 1 км югозападно от село Гара Орешец към община Димово и на около 13 км от скалния град Белоградчик. Пещерата е рядко красива, подземните коридори са с дължина 200 метра, на които са разположени 5 зали. Вътре могат да се видят красиви сталактити и сталагмити, както и причудливи образи от ледени кристали.

Образуванията са цветни и учените обясняват образуването им с липсата на кислород, при което водата кристализира, а различните цветове се получават от различния състав на глината и скалите.

Работното време е всеки ден, без почивен ден от 9 до 17 часа, като посетителите влизат на групи с екскурзовод на всеки кръгъл час. Последната група влиза в 16 часа. Цените на билетите за възрастни са 5 евро, а за пенсионери, ученици, студенти и група са по 4 евро.

Допълнителна информация можете да получите на тел. +359 877 736 620.

На 26, 27 и 28 юни на пещерата ще се проведе фолклорният фестивал „Жива вода“. Събитието, което продължава 3 дни събира хиляди посетители. Гости на фестивала са фолклорни състави от страната и чужбина, български производители и занаятчии. Мястото, гледката и атмосферата, осигурена от домакините на събитието – Община Димово, предразполагат приятното прекарване на гостите и приятелите на фестивала.


1


2026-05-13 10:21:30