Козлодуйски ученици представиха прочута комедия на врачанска сцена
Пълната градска концертна зала във Враца аплодира представлението "Балкански синдром" на ученици от СУ "Кирил и Методий" в Козлодуй. Прочутата комедия на големия български писател Станислав Стратиев е под режисурата на техния учител по български език и литература Бистра Григорова.
Това е второто представление на талантливите млади актьори. Премиерата е на 19 май в читалище "Христо Ботев" в Козлодуй като поздрав към абитуриентите на училището и празника на българската просвета и култура.
Това не е първото театрално изкушение на училището. През 2019 г. е поставена "Госпожа Министершата" на Бранислав Нушич, а в пиесата участват и учители. Сегащният мащабен спектакъл е дело на единадесетокласниците от двете паралелки, като в него участват 11 актьори. Още 16 ученици са част от екипа като музика, грим, сценография, заснемане, костюми и реклама.
"Избрах тази обичана пиеса на Стратиев, защото е в учебната програма. Тя по-трудно се разбира на четене, но е много по-лесно, когато се играе на сцена. Много се радвам, че се хареса на публиката и тук, и в Козлодуй. Благодаря на родителите, които ни помогнаха за изработката на декора, за подкрепата на нашите колеги и ученици, на ръководството на училището, което ни подкрепи за разпечатването на рекламните материали и осигури транспорта до Враца, за да играем пред останалите единадесетокласници в областта", заяви режисьорът Бистра Григорова.
Постановката уважиха Соня Дамянова- експерт по български език в РУО-Враца, преподаватели по литература и много единадесетокласници от врачанските училища.
2026-06-16 07:50:47
