Документална изложба за 150 години от Априлската епопея гостува във Враца

Документална изложба за 150 години от Априлската епопея гостува във Враца

Документална изложба, посветена на 150- годишнината от Априлската епопея, гостува във Враца. Тя е експонирана в Регионалния исторически музей. Изложбата е съвместна инициатива между Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Държавна агенция „Архиви“. Създадена е с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а информация за нея изнесе Йоанна Петрова, началник на Държавен архив – Враца. По думите ѝ в изложбата са използвани над 130 документа, тематично и хронологично обособени в 24 платна. Те проследяват хода на Априлското въстание, като се започне от подготовката, избухването, последствията от него, значението и, не на последно място, международният отзвук, „което го превръща от едно бойно поражение в едно успешно въстание“.

„Засегната е и ролята на Ботевата чета, на емигрантските организации, на формираните в страната революционни окръзи и революционни комитети. Изложбата е изградена въз основа на архивното богатство на двете партниращи си институции, като благодарение на международните контакти на ръководството на Държавната агенция в изложбата може да видите и документи от румънските архиви“, обясни Петрова.

Тя обърна внимание на присъствието на ученици при представянето на изложбата. „Има смисъл в това, че те са тук. Дори само един от документите да запомнят - като писмото на румънския външен министър например, в което се обрисуват безчинствата на турците по нашите земи, ще разберат, че не е имало само едно лежерно османско присъствие по нашите земи, а е имало безчинства, имало е робство, имало е кръвен данък“, разказа Йоанна Петрова.

Изложбата ще остане в РИМ - Враца до 3 юли.


1
2


2026-06-23 10:48:51