Врачанка посвети стих на Северняшката сватба

Врачанката Ирена Върбанова написа стих, посветен на обичая Северняшка сватба, който се прави всяка година в балкана, край пещерата Леденика. Дамата работи в местната администрация в служба ГРАО.
“Работата ми е свързана с човешките съдби: раждане, брак, развод, смърт, правни ограничения, имуществени отношения, осиновяване, припознаване и т.н. Съставила съм хиляди актове за граждански брак. Самата аз сключвам бракове. И въпреки това колкото и пъти да застана пред младоженците, толкова пъти се вълнувам, защото знам, че този момент е съдбовен. В тези мигове витаят много и изключително силни положителни емоции, сякаш можеш да ги докоснеш. Когато тайнството на бракосъчетанието се случва пред цял град, то зарежда с положителен заряд много хора. Всички ставаме съпричастни към радостта, любовта и щастието. Обхваната от такива чувства, в мен се роди стихът „Северняшка сватба“”, споделя авторката на стихотворението. То е написано преди няколко години, публикуваме го два дни преди двойната Северняшка сватба във Врачанския балкан, която е тази неделя.
СЕВЕРНЯШКА СВАТБА
Във Врачанския висок Балкан,
горе на поляната юнашка,
свирят гайда, гусла, бий тъпан,
иде наш`та сватба Северняшка.
Дават си тържествено обет
тук пред пещерата Леденика,
да са заедно и занапред
двама млади – лика и прилика.
Лудо се хоро навред люлей.
Гордо знамето ни се развява.
Българското вечно ще живей.
Българският род се продължава!
Ирена Върбанова
2026-06-26 13:29:10
