Врачанка посвети стих на Северняшката сватба

Врачанка посвети стих на Северняшката сватба

Врачанката Ирена Върбанова написа стих, посветен на обичая Северняшка сватба, който се прави всяка година в балкана, край пещерата Леденика. Дамата работи в местната администрация в служба ГРАО.

“Работата ми е свързана с човешките съдби: раждане, брак, развод, смърт, правни ограничения, имуществени отношения, осиновяване, припознаване и т.н. Съставила съм хиляди актове за граждански брак. Самата аз сключвам бракове. И въпреки това колкото и пъти да застана пред младоженците, толкова пъти се вълнувам, защото знам, че този момент е съдбовен. В тези мигове витаят много и изключително силни положителни емоции, сякаш можеш да ги докоснеш. Когато тайнството на бракосъчетанието се случва пред цял град, то зарежда с положителен заряд много хора. Всички ставаме съпричастни към радостта, любовта и щастието. Обхваната от такива чувства, в мен се роди стихът „Северняшка сватба“”, споделя авторката на стихотворението. То е написано преди няколко години, публикуваме го два дни преди двойната Северняшка сватба във Врачанския балкан, която е тази неделя.

 

 

СЕВЕРНЯШКА СВАТБА

Във Врачанския висок Балкан,

горе на поляната юнашка,

свирят гайда, гусла, бий тъпан,

иде наш`та сватба Северняшка.

 

Дават си тържествено обет

тук пред пещерата Леденика,

да са заедно и занапред

двама млади – лика и прилика.

 

Лудо се хоро навред люлей.

Гордо знамето ни се развява.

Българското вечно ще живей.

Българският род се продължава!

 

Ирена Върбанова




2026-06-26 13:29:10