С водосвет откриха новите медицински амбулатории в Спанчевци и Драганица

С водосвет откриха новите медицински амбулатории в Спанчевци и Драганица

В община Вършец официално бяха открити новоизградени медицински амбулатории в селата Спанчевци и Драганица, с което успешно приключиха дейностите по двата проекта за подобряване на амбулаторните грижи в двете населени места.

На откриванията присъства кметът на община Вършец инж. Иван Лазаров, зам.-кметът Петър Стефанов, секретарят Даниела Тодорова, представители на Общинска администрация- Вършец, жители и гости. В село Спанчевци присъства и д-р Румяна Дамянова, а в село Драганица – Румен Георгиев, кмет на село Долно Озирово.

Домакини на събитията бяха кметовете на селата – Емил Иванов в с. Спанчевци и Иван Каменов в с. Драганица.

В село Спанчевци събитието започна с тържествен водосвет, отслужен от отец Венцислав Радевски, който благослови новата придобивка и жителите на селото.

В село Драганица гостите бяха посрещнати по традиция с питка и мед.

Кметът инж. Иван Лазаров представи целите и постигнатите резултати по проектите и поздрави присъстващите за успешната им реализация.

Основната цел е осигуряване на съвременна, достъпна и качествена извънболнична медицинска помощ чрез изграждане на модерни амбулатории, които ще се ползват безвъзмездно от медицински специалисти.

В рамките на проектите бяха изпълнени строително-ремонтни дейности, доставка и монтаж на модулни амбулатории, оборудване с климатици, бойлери и свързване към необходимата инфраструктура.

Осигурено е и модерно медицинско оборудване, включително диагностична апаратура, дефибрилатор, телемедицински системи и други съвременни средства за медицинска грижа.

Реализацията на проектите ще подобри значително условията за работа на медицинските специалисти и ще повиши достъпа на жителите от Спанчевци, Драганица и околните населени места до качествени здравни услуги.

Бюджетът на проекта е на стойност - 42 236, 80 евро, от които 35 197, 34 евро безвъзмездна финансова помощ по Механизма за възстановяване и устойчивост.

Предстои подписване на споразумения с медицински лица за използване на новоизградената база в полза на гражданите.

С реализирането на тези инициативи община Вършец прави още една важна стъпка към подобряване качеството на живот и здравната грижа за своите жители.


1
2
3


2026-06-27 11:05:53